Սեպտեմբերի 8-ին ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեանն ընդունեց «Հայ միջնադարեան երաժշտութեան Օշական համոյթի» ղեկավար Գրիգոր Առաքէլեանին եւ համոյթի պրոդիւսեր ֆրանսահայ Ռոժէ Պիրանեանին:
Օշական համոյթը հիմնադրուել է 2004 թուականին, իսկ համերգային գործունէութիւնը սկսել է 2006 թ.: Չորս տարուայ ընթացքում համոյթը հանդէս է եկել 30 համերգներով Գերմանիայում եւ Ֆրանսիայում` ոչ հայ հանդիսատեսին ներկայացնելով հայ հոգեւոր միջնադարեան երաժշտութիւնը (Մեսրոպ Մաշտոց, Գրիգոր Նարեկացի, Բաղդասար Դպիր, Ներսէս Շնորհալի, Սայաթ Նովայ, Նաղաշ Հովնաթան, Կոմիտաս եւ այլն): Հիմնական նպատակն է եւրոպացիներին ծանօթացնել հայ հոգեւոր երաժշտութեանը եւ նրա աւանդոյթներին:
Նախարարը Հ.Յակոբեանն ողջունելով հիւրերին` ընդգծեց համոյթի գործունէութեան կարեւորութիւնը աշխարհում հայ մշակոյթի տարածման գործում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկուեց Հայաստանի Հանրապետութեան եւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետութեան անկախութեան 20-ամեակի կապակցութեամբ 20 համերգից բաղկացած համերգային ծրագիր մշակելու հնարաւորութիւնը: Տիկին Հ.Յակոբեանն առաջարկեց ծրագիրը սկսել Երեւանի Գրիգոր Լուսաւորիչ եկեղեցում յունուարի 6-ին կազմակերպուելիք Օշական համոյթի ելոյթով:
Յաջողութիւն մաղթելով համոյթին ազգանուէր գործունէութեան ընթացքում` նախարար Հ.Յակոբեանը նշեց համոյթի գործունէութեան կարեւորութիւնը Հայրենիք-Սփիւռք կապերի ամրապնդման գործում:

On September 8, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received Director of the “Oshakan Ensemble of Armenian Medieval Music” Grigor Arakelyan and French-Armenian producer of the ensemble Rozhe Piranian.
The Oshakan Ensemble was founded in 2004 and began concert tours in 2006. In the course of four years, the ensemble has presented Armenian medieval spiritual music by Mesrop Mashtots, Grigor Narekatsi, Baghdasar Dpir, Nerses Shnorhali, Sayat-Nova, Naghash Hovnatan, Komitas and more. The main purpose of the concerts is to introduce Europeans to Armenian spiritual music and its traditions.
Welcoming the guests, Mrs. Hakobyan underlined the importance of the ensemble’s activities in terms of disseminating Armenian culture around the world.
During the meeting, the sides discussed the opportunity to develop a concert program composed of 20 concerts on the occasion of the 20th anniversary celebrations of the Independence of the Republic of Armenia and the Nagorno-Karabakh Republic. Mrs. Hakobyan proposed to start the program at St. Gregory the Illuminator Church with a performance by the Oshakan Ensemble on January 6.
Minister Hakobyan wished the Ensemble success and mentioned the Ensemble’s importance for the strengthening of relations between Armenia and the Diaspora.