Արիտունցիների շապիկն ու գլխարկը կրելու պատվին արժանացավ ևս 165 սփյուռքահայ
Հուլիսի 28-ին տեղի ունեցավ ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն 2010» ծրագրի 3-րդ փուլի բացման արարողությունը: Նախարար Հրանուշ  Հակոբյանը մեծ սիրով և ջերմությամբ  բարի գալուստ մաղթեց աշխարհի 18 երկրներից ժամանած 165 երիտասարդներին` նշելով, որ բոլորը շատ սպասված և սիրված են Հայրենիքում:
Արարողությանը ներկա էին  արտաքին գործերի փոխնախարար  Կարինե Ղազինյանը, Արմավիրի և Արարատի փոխմարզպետներ Լարիսա Մուրադյանն ու  Սամվել Մինասյանը:  Նախարարը խորին շնորհակալություն հայտնեց հյուրընկալ ընտանիքներին և  փոխմարզպետներին` ծրագրի իրականացմանն աջակցելու համար, ինչպես նաև դիմեց մասնակից արիտունցիներին` կոչ անելով նրանց  սրտերը լայն բաց անել և վայելել Հայրենիքն իր ամբողջ հմայքով:
Իրենց  խոսքն ասելու ցանկություն հայնտեցին նաև ծրագրի մասնակիցները` բարձր գնահատելով ՀՀ սփյուռքի նախարարության  այս նախաձեռնությունը:
Այնուհետև ծրագրի ավանդույթի համաձայն ՀՀ սփյուռքի նախարարության համահայկական ծրագրերի վարչության  գիտակրթական ծրագրերի բաժնի պետ Ս. Համբարյանը, ընտրելով Չեխիայից ժամանած  փոքրիկ մասնակից Վլադիմիրին, նրան  զգեստավորեց  արի տունցիների շապիկով և գլխարկով:

Another 165 Diaspora Armenian youth had the honor of wearing the “Ari Tun” shirt and hat
On July 28, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan cordially welcomed the 165 youth from 18 countries to the 3rd stage of the “Ari Tun” program and mentioned that the Homeland was waiting for them.
Attending the opening ceremony were Deputy Minister of Foreign Affairs Karine Ghazinyan, the deputy heads of Armavir and Ararat provinces Larisa Muradyan and Samvel Minasyan. The Minister expressed deep gratitude to the host families and the deputy heads of the provinces for supporting the program and called on the youth to open their hearts and enjoy their stay in the Homeland.
The program participants also wished to speak during the ceremony and highly appreciated the Ministry’s initiative.
According to tradition, Head of the Division of Scientific and Educational Programs of the Department of All-Armenian Programs at the RA Ministry of Diaspora S. Hambaryan selected young Vladimir from the Czech Republic and dressed him in the shirt and hat with the “Ari Tun” logo on them.