Հուլիսի 28-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարություն այցելեցին Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության 17-րդ ուսանողական ֆորումի մասնակիցները` Համազգային հայ կրթական և մշակութային հիմնադրամի նախագահ, Ազգային Ժողովի պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանի գլխավորությամբ:
Տարիների ավանդույթ ունեցող «Համազգայինի» ուսանողական ֆորումն աշխարհի տարբեր երկրներում ուսանող հայ համալսարանականներին համախմբելու, ազգային արմատներին ու մշակութային ժառանգությանը հաղորդակից դարձնելու նպատակ է հետապնդում: Այս տարի ֆորումին մասնակցում է Հայաստանը և Սփյուռքի տարբեր համայնքներ (ԱՄՆ, Լիբանան, Իրան, Սիրիա, Բրազիլիա, Անգլիա, Ավստրալիա, Կանադա,) ներկայացնող շուրջ 35 հայ ուսանող£
Ողջունելով երիտասարդների այցը ՀՀ սփյուռքի նախարարություն` տիկին Հ.Հակոբյանը ներկայացրեց նորանկախ Հայաստանի Հանրապետության պատմությունը` անդրադառնալով երկրի ծանր վիճակին, որը ստեղծվել էր երկրաշարժի, Ղարաբաղյան պատերազմի, տնտեսական շրջափակման հետևանքով: Միևնույն ժամանակ նախարարը նշեց, որ այսօր Հայաստանի Հանրապետությունը միջազգային իրավունքի սուբյեկ հանդիսացող պետություն է` իր բոլոր ատրիբուտներով, այդ թվում` հաղթանակած բանակով: «Մենք պետք է հզորացնենք մեր երկիրը` օգտագործելով մեր մտավոր ներուժը: Աշխարհի տարբեր հեղինակավոր բուհերում կրթություն ստանալով` հայ երիտասարդները պետք է իրենց մտավոր կարողությունները ներդնեն Հայրենիքի շենացման գործում», - ասաց Հ.Հակոբյանը:
Նախարարը ներկայացրեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության գործունեությունն ու առաջիկա ծրագրերը: Սփյուռքահայ երիտասարդները դիտեցին ՀՀ սփյուռքի նախարարության մեկ տարվա գործունեության մասին պատմող տեսանյութը, ծանոթացան նախարարության հրատարակած գրքերին:
«Պետությունն անփոխարինելի արժեք է հայ ժողովրդի համար: Հայրենիքը չեն սիրում նրա համար, որ այն լավն է, այլ նրա համար, որ այն քոնն է», - հրաժեշտին ասաց նախարարը:

On July 28, the participants of the 17th Student Forum of Hamazkayin Armenian Educational and Cultural Society visited the RA Ministry of Diaspora under leadership of President of Hamazkayin Armenian Educational and Cultural Foundation, Deputy of the RA National Assembly Lilit Galstyan.
The purpose of the traditional “Hamazkayin” Student Forum is to bring together Armenian university students around the world and help them get in touch with national roots and cultural heritage. The participants of this year’s forum are 35 Armenian students from Armenia and Diaspora Armenian communities in the U.S., Lebanon, Iran, Syria, Brazil, England, Australia and Canada.
Welcoming the youth’s visit to the RA Ministry of Diaspora, Mrs. Hakobyan presented the history of the newly independent Republic of Armenia and touched upon the critical situation created after the earthquake, the Karabakh war and the economic blockade. The Minister also stated that today the Republic of Armenia is represented as a subject of international law with all its attributes, including a victorious army. “We must strengthen our country by using our intellectual potential. The Armenian youth studying at different notable universities around the world must invest their intellectual capabilities in building the Homeland,” said Hakobyan.
The Minister also presented the Ministry’s activities and upcoming programs. The Diaspora Armenian youth watched a video showing the Ministry’s activities in the past year and were introduced to the books published by the Ministry.
“The state is an irreplaceable value for the Armenian nation. You don’t love the Homeland because it is good, but because it is yours,” said the Minister in closing.