«Մշակույթի միջոցով մենք կարող ենք շատերին հայացնել»
Հուլիսի 28-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում «Մեկ ազգ, մեկ մշակույթ» համահայկական մշակութային IV փառատոնի շրջանակներում կազմակերպվեց «Կատարողական արվեստի գործիչների համահայկական համաժողով»: Մասնակցում էին երգարվեստի և պարարվեստի ճանաչված գործիչներ ինչպես Հայաստանից, այնպես էլ Սփյուռքից:
Կարևորելով հայապահպանության գործում հայ մշակույթի անգնահատելի դերը` ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը բացման խոսքում ասաց. «Համաշխարհայնացման պայմաններում, երբ աշխարհը շատ արագ է փոփոխվում, փոքրանում, մենք պետք է մեր մշակույթով պահենք ու պաշտպանենք մեր ազգային ինքնությունը: Ինչպես հայոց բանակն է ապահովում Հայաստանի Հանրապետության անվտանգությունը, այնպես էլ դուք` մշակույթի նվիրյալներդ, ապահովում եք մեր հոգևոր անվտանգությունը: Այս առումով, արվեստի գործիչները, ինչպես կրթության բնագավառի վաստակաշատ մեր հայրենակիցներն ազգի հերոսներ են, տիտաններ»:
Նախարարն ընդգծեց մշակութային հիմնախնդիրների լուծման նպատակով միջոցառումների, գործողությունների ծրագիր ստեղծելու և այն հետևողականորեն իրագործելու անհրաժեշտությունը: Նա մասնավորապես, շեշտեց համայնքի ղեկավարների կողմից մշակութային ճիշտ քաղաքականություն իրականացնելու կարևորությունը, որի արդյունքում հայկական արմատներից հեռացած սփյուռքահայերը «կհայադարձվեն»: «Մշակույթի միջոցով մենք կարող ենք շատերին հայացնել: Փորձենք համատեղ ուժերով զարգացնել Հայաստան-Սփյուռք գործակցությունը և ամրապնդել ու հզորացնել կապերը Հայրենիքի հետ», - ավելացրեց Հ.Հակոբյանը:
Ելույթ ունեցան ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ, Հայաստանի ազգային պարարվեստի և պարագետների միության նախագահ Կարեն Գևորգյանը, ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ Դավիթ Ղազարյանը, «Սայաթ-Նովա» մշակութային միության նախագահ Թովմաս Պողոսյանը, Սփյուռքի հայ համայնքների մշակութային խմբերի ղեկավարներ և հայ համայնքի ներկայացուցիչներ:
Նախարար Հ.Հակոբյանն առաջարկեց այսուհետ կազմակերպել պարի, երգի, անհատական կատարողների մասնագիտական փառատոներ, նաև ստեղծել պարարվեստի գործիչների համակարգող խումբ, որը կուսումնասիրի և տեղեկություններ կհավաքի Սփյուռքի պարի խմբերի կարիքների վերաբերյալ:
Նախարարը շնորհակալություն հայտնեց «Մեկ ազգ, մեկ մշակույթ» փառատոնի մասնակիցներին, ինչպես նաև Սփյուռքի հայ համայնքների ղեկավարներին և բարերարներին` փառատոնի կազմակերպմանն աջակցելու համար:

“We can bring many Diaspora Armenians back to their roots through culture”
The “Pan-Armenian Forum of Performing Artists” was held within the framework of the 4th “One Nation, One Culture” Pan-Armenian Cultural Festival at the RA Ministry of Diaspora on July 28, Participating in the forum were well-known representatives of song and dance from Armenia and the Diaspora.
“In an age of globalization when the world is changing rapidly and getting smaller, Armenians must maintain and defend their national identity. As the Armenian army ensures the security of the Republic of Armenia, you, as cultural figures must ensure our spiritual security. In that sense, artists, as well as our fellow distinguished Armenian educators are the nation’s heroes,” said RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan in her opening remarks and attached importance to the important role of Armenian culture in the preservation of the Armenian identity.
The Minister emphasized the need of creating a plan of actions and implementing them in order to solve the key cultural issues. Hakobyan particularly stressed the importance of the Diaspora Armenian community heads’ implementation of correct cultural policies, which will help assimilated Diaspora Armenians “return to their roots”. “We can bring many Diaspora Armenians back to  their roots through culture. Let’s try to combine our efforts to develop the Armenia-Diaspora partnership and strengthen relations with the Homeland,” added Hakobyan.
Among speakers were RA Distinguished Cultural Figure, President of Armenia’s National Dance Art Union Karen Gevorgyan, RA Distinguished Cultural Figure David Ghazaryan, President of “Sayat-Nova” Ensemble Tovmas Poghosyan, as well as heads of Diaspora Armenian cultural ensembles and representatives of Armenian communities.
Minister Hakobyan proposed to organize festivals for singers, dancers and individual performing artists, as well as create a coordinating group of dancers that will study and gather information regarding the needs of Diaspora Armenian dance groups.
The Minister expressed gratitude to the participants of the “One Nation, One Culture” festival, as well as the heads of the Diaspora Armenian communities and benefactors for supporting the festival.
<<  2010  >> <<  September  >>
27 28 29 30
01.09.2010  |  Congratulations
Dear principals and teachers of Armenian schools in the Diaspora, parents and students, my exceptional Armenians, I cordially congratulate you on the beginning of the new academic year and wish you an interesting school year with many achievements.
21.08.2010  |  Speeches
On August 21, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan gave a speech at Aynchar on the occasion of the 70th anniversary of Aynchar and the 95th anniversary of the Battle of Musa Dagh.