Սեպտեմբերի 3-ին Հրանուշ Հակոբյանի նախագահությամբ գումարվեց ՀՀ սփյուռքի նախարարին կից ատյանի հերթական նիստը:
Օրակարգում ներառված էին երկու հիմնական և ընթացիկ հարցեր:
ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Ստեփան Պետրոսյանը ներկայացրեց «Հայրենադարձության գործընթացի կազմակերպման հայեցակարգի» և «Հայրենադարձության մասին» ՀՀ օրենքի նախագծերը, որոնց մշակման ընթացքում ուսումնասիրվել է այլ երկրների փորձը, հաշվի են առնվել ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների, համահայկական կառույցների ղեկավարների կարծիքները, կազմակերպվել են քննարկումներ: ՀՀ Նախագահի նախընտրական ծրագրում, ՀՀ կառավարության 2009-2012թթ. գործունեության միջոցառումների ծրագրում և «Հայաստան-Սփյուռք գործակցության զարգացման հայեցակարգում», որպես պետական քաղաքականության կարևոր բաղադրիչ, դիտարկվում է նաև հայրենադարձությունը խթանող ծրագրերի մշակումն ու իրականացումը: Հայրենադարձության գործընթացը և դրա կանոնակարգումը Հայաստանի Հանրապետության և Սփյուռքի համար կարևոր հիմնահարցերից է հայապահպանության, Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդագրական և տարածքային-ռազմավարական խնդիրների լուծման և համազգային ներուժի համախմբման առումով: Ս.Պետրոսյանն անդրադարձավ Հայրենադարձության հայեցակարգի նպատակներին ու խնդիրներին, հայրենադարձության գործընթացի փուլերին և կառուցակարգերին, հայրենադարձների ինտեգրման ուղիներին և այլ հարցերի: Նա ներկայացրեց նաև «Հայրենադարձության մասին» ՀՀ օրենքի հիմնական դրույթները:
Այնուհետև ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի Հայրենադարձության և հետազոտությունների վարչության պետ Ա.Եղիազարյանը զեկուցեց «Արվեստը և համացանցը, արվեստը և բիզնեսը» խորագրով կերպարվեստի համահայկական համաժողովի կազմակերպման միջոցառումների մասին: Սփյուռքից համաժողովին մասնակցելու հայտ է ներկայացրել 15 երկրի 50-ից ավելի կերպարվեստի գործիչներ` նկարիչներ, քանդակագործներ, արվեստի քննադատներ, դիզայներներ, արվեստաբաններ և այլն: Համաժողովին կմասնակցեն նաև կերպարվեստի գործիչներ Ջավախքից, Արցախից և Հայաստանի Հանրապետությունից: Ա.Եղիազարյանը ծանոթացրեց նաև համաժողովի ծրագրին:
Նախարար Հ.Հակոբյանը ներկայացրեց ընթացիկ հարցերը` անդրադառնալով շախմատի համահայկական առաջին օլիմպիադային, Այնճարի հիմնադրման 70 և Մուսա լեռան հերոսամարտի 90-ամյակի հոբելյանական միջոցառումներին, ՀՀ սփյուռքի նախարարության կողմից առաջիկայում կազմակերպվելիք համահայկական մասնագիտական համաժողովներին և այլն:

On September 3, the Advisory Board under the RA Minister of Diaspora convened a subsequent session headed by Hranush Hakobyan.
The agenda included two main and current issues.
RA Deputy Minister of Diaspora Stepan Petrosyan presented the RA draft laws on the “Concept on organizing the process of repatriation” and “Repatriation”. The draft laws were developed by studying other countries’ experience, considering the opinions of the heads of RA diplomatic representations and pan-Armenian structures and organizing discussions. The development and implementation of programs promoting repatriation are also viewed as an important component of state policy in the RA President’s pre-electoral platform, the RA Government’s plan of actions for 2009-2012 and the “Concept on development of the Armenia-Diaspora Partnership”. The process of repatriation and its regulation are one of the important issues for Armenia and the Diaspora in terms of preservation of the Armenian identity, the solution to demographic and territorial-strategic issues facing Armenia and the consolidation of the potential of all Armenians. S. Petrosyan also addressed the goals and objectives of the Concept on Repatriation, the stages and structural orders of the process of repatriation, the directions for integration of repatriates and other issues. He also presented the main provisions of the RA Law on “Repatriation”.
Head of the Department of Repatriation and Research of the RA Ministry of Diaspora A. Yeghiazaryan gave a report on the organization of the Pan-Armenian Forum of Artists entitled “Art and the Internet, Art and Business”. Over 50 artists, including painters, sculptors, art critics and designers of 15 countries, as well as artists from Javakhk, Artsakh and Armenia, will take part in the forum. A. Yeghiazaryan also introduced the forum’s program.