ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ուղերձը սփյուռքի հայկական դպրոցներին` նոր ուսումնական տարվա կապակցությամբ
Սփյուռքի հայկական ուսումնական դպրոցների հարգարժան տնօրեններ, ուսուցիչներ, սիրելի ծնողներ և սաներ, իմ աննման հայեր և հայուհիներ, սիրով և ջերմությամբ եմ շնորհավորում Ձեզ նոր ուսումնական տարվա կապակցությամբ և մաղթում հետաքրքիր, հաջողություններով լի ուսումնական տարի:
Իմ շնորհավորանքն ու շնորհակալությունն եմ հղում հատկապես Սփյուռքի հայկական դպրոցների բոլոր ուսուցիչներին, ովքեր իրենց ուսերին են վերցրել հայապահպանության և ազգային արժեքների փոխանցման պատասխանատու գործը:
Այսօր շարունակ զարգացող աշխարհում, իրոք, առավել ևս կարևորվում են գիտելիքն ու կրթությունը, որ բոլոր ժամանակներում եղել են լույսը մտքի և հոգու, պայմանը մարդկային կյանքի առաջընթացի և զորացման:
Սիրելի դպրոցականներ, անհրաժեշտ է, որ Դուք նախևառաջ Ձեր սեփական լեզուն, մշակույթն ու պատմությունն իմանաք, հպարտանաք մարդկային քաղաքակրթության մաս կազմող մեր հարուստ անցյալով և միշտ հիշեք, որ Ձեր Հայրենիքը Հայաստանն է, և որ նրա ապագան պետք է կերտվի Հայաստանում ու նրանից դուրս ապրող երիտասարդ սերունդների նվիրական գործով, նրանց մտքի տաղանդի ուժով, ստեղծագործ, արարող աշխատանքի շնորհիվ:
Իմ սիրելի աղջիկներ ու պատանիներ, ուստի` ինչ էլ որ դառնաք, հիշեք, որ Ձեր ապագան Հայաստանն է, ու Ձեր Մայր-Հայրենիքը` օրավուր վեր հառնող Հայաստանի Հանրապետությունը:

2010-09-01 | Congratulations
Congratulatory message by RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan to Diaspora Armenian schools on the occasion of the beginning of the new school year
Dear principals and teachers of Armenian schools in the Diaspora, parents and students, my exceptional Armenians, I cordially congratulate you on the beginning of the new academic year and wish you an interesting school year with many achievements.
I would also like to congratulate and express my gratitude to all teachers of Diaspora Armenian schools for taking on the responsibility of preserving the Armenian identity and transmitting Armenian national values.
In a continuously developing world, I truly place more importance to knowledge and education, which have been the light of mind and soul and the condition for the advancement and strengthening of mankind for all times.
Dear schoolchildren, first and foremost, you need to know your native language, culture and history, be proud of our rich history which is a part of civilization of mankind and always remember that Armenia is your Homeland. You must also remember that the future of the Homeland must be created through devoted youth of Armenia and the Diaspora, their minds, talent and creativity.
My dear boys and girls, no matter what you become, remember that your future is in Armenia and your Mother Homeland is the Republic of Armenia which is developing day after day.