2010 թվականի սեպտեմբերի 6-ին մեկնարկեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության կազմակերպած Կերպարվեստի գործիչների համահայկական համաժողովը, որին մասնակցելու նպատակով աշխարհի 15 երկրներից Հայաստան է ժամանել շուրջ 60 արվեստագետ:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի գլխավորությամբ համաժողովականներն այցելեցին Հայոց Ցեղասպանության հուշահամալիր եւ ծաղիկներ դրեցին 1915թ. Եղեռնի զոհերի հիշատակին:
Եղան Ժամանակակից արվեստի թանգարանում, ծանոթացան առկա խնդիրներին: «Հայ-Արտ» մշակութային կենտրոնում ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի մասնակցությամբ բացվեց «Հայաստան-Սփյուռք» կերպարվեստի գործիչների ցուցահանդեսը, որտեղ ներկայացված է Սփյուռքի եւ հայաստանյան արվեստագետների 70 աշխատանք:
Շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը` աշխարհասփյուռ հայ արվեստագետներին եւ նրանց աշխատանքները մեկ հարկի տակ հավաքելու փայլուն եւ հաջողված նախաձեռնության համար` «Հայ-Արտ» մշակութային կենտրոնի տնօրեն Ռիտա Շառոյանը նախարարին հրավիրեց ազդարարելու միջոցառման հանդիսավոր բացումը:
«Ուրախ եմ Ձեզ ողջունելու մեր Հայրենիքում, բարով եք եկել Ձեր տուն»,- նշեց Հ.Հակոբյանն` ընդգծելով, որ եթե միայն ներկա արվեստագետների բոլոր աշխատանքները հավաքվեին, ապա այս մշակութային կենտրոնի դահլիճը չէր բավականացնի դրանք ցուցադրելու համար: «Մեր նախարարության գործունեության առանցքը հայկական ներուժի համախմբումն է: Հավաքվելով եւ ծանոթանալով միմյանց հետ, դուք կստեղծեք կերպարվեստի գործիչների ընկերակցություն, որը Հայրենիքի հետ կապերը սերտացնելու եւ մտավոր կարողություններն ի նպաստ Հայրենիքի օգտագործելու լավագույն հնարավորությունը կլինի», - եզրափակեց գերատեսչության ղեկավարը:
Այնուհետեւ խոսեցին Սփյուռքի եւ հայաստանյան արվեստագետներ եւ շնորհակալություն հայտնեցին ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը` իրենց աշխատանքները Հայրենիքում ներկայացնելու լավագույն հնարավորության համար:
Միջոցառման պաշտոնական մասին հաջորդեց համերգային հատվածը: Ելույթ ունեցավ «Միհր» պարային թատրոնը եւ «Շելլ» տրիոն:
Համաժողովի մասնակիցներն այցելեցին նաեւ Հայաստանի նկարիչների միություն:
Միության նախագահ Կարեն Աղամյանի ուղեկցությամբ համաժողովի մասնակիցները դիտեցին «Հայաստանի թատրոնի, կինոյի, հեռուստատեսության նկարիչները» խորագրով և Քնարիկ Հովհաննիսյանի անհատական ցուցահանդեսների ցուցանմուշները:
Սեպտեմբերի 7-ին տեղի ունեցավ ՀՀ Կերպարվեստի գործիչների համահայկական համաժողովի հանդիսավոր բացումը, որին ներկա էին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, ՀՀ ԳԱԱ նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանը, համաժողովին մասնակից ավելի քան 160 արվեստագետներ:
Բացման խոսքում ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընթերցեց Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ուղերձը համաժողովի մասնակիցներին: Ինչպես նշված էր ուղերձում` Հանրապետության նախագահը մեծապես կարեւորում է նման մասնագիտական համաժողովների անցկացումը, քանի որ այն լավագույն հնարավորություն է հայ ներուժի հայտնաբերման եւ ի նպաստ Հայրենիքի օգտագործման:
Տիկին Հակոբյանը նշեց, որ ակնկալում է հետաքրքիր զեկույցներ եւ ակտիվ մասնագիտական բանավեճեր: «Ես ուզում եմ ողջունել աշխարհասփյուռ մեր հայրենակից արվեստագետներին, ովքեր արձագանքեցին եւ կարճ ժամանակում հնարավոր դարձրին այս` իր տեսակի մեջ աննախադեպ համաժողովի կազմակերպումը»,- ընդգծեց նախարարը` հավելելով. «Դուք մեր յուրօրինակ դեսպաններն եք աշխարհի տարբեր ծայրերում: Լինելով Սարգիս Պիծակի, Արշիլ Գորկու, Հովհաննես Այվազովսկու արժանի հետեւորդները եւ ապրելով տարբեր երկրներում` դուք պետք է կարողանաք ըստ արժանվույն ներկայացնել հայ կերպարվեստը: Դուք ունեք այդ ներուժը»: Նախարարն արժեւորելով բարձր տեխնոլոգիաների առկայությունը, նշեց, որ դրանց առկայությամբ հնարավոր են դառնում համազգային մասշտաբներով ցուցադրությունների կազմակերպումը եւ համաշխարհայնացումը: «Պարզապես մենք պետք է կարողանանք մտածել համազգային մասշտաբներով, պետք է կարողանանք համաշխարհայնացման պայմաններում աշխարհին մատուցել մեր ազգային կերպարվեստը, կերպարվեստում` հայկական վրձնահարվածները», -շեշտեց գերատեսչության ղեկավարը: Նշվեց, որ հային համախմբելու լավագույն հնարավորությունը հայկական ներուժի համախմբումն է: Իսկ մասնագիտական համաժողովների կազմակերպումը եւ մասնագիտական ընկերակցությունների, խմբերի, ցանցերի ստեղծումն ու աշխատանքը` դրա լավագույն գրավականը:
Բարձր գնահատելով հայկական կերպարվեստում ունեցած ավանդը եւ մեծ նվիրումը` տիկին Հակոբյանը ՀՀ սփյուռքի նախարարության Արշիլ Գորկու անվան մեդալ շնորհեց ՀՀ ժողովրդական նկարիչ Հակոբ Հակոբյանին:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ նաեւ ՀՀ ԳԱԱ նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանը: ԳԱԱ նախագահը կարեւրեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության մասնագիտական համաժողովներ կազմակերպելու նախաձեռնությունը` համոզմունք հայտնեց, որ ԳԱԱ նախագահության մասնաշենքում ծավալվող համաժողովն արդյունավետ կլինի:
Այնուհետեւ սկսվեց առաջին նիստը, որը նախագահում էին ՀՀ ԳԱԱ արվեստի ինստիտուտի տնօրեն Արարատ Աղասյանը եւ Կանադայի քանդակագործների ասոցիացիայի անդամ Գէորգ Գասսաբյանը:
«Արվեստը, համացանցը եւ արժեքային շղթաները» զեկույցով հանդես եկավ Հայաստանի էլեկտրոնային բովանդակության ասոցիացիայի տնօրեն Գարեգին Չուգասզյանը:
Զեկույցով հանդես եկավ նաեւ Մովսես Հերգելյանը Լիբանանից` նշելով, որ հայ կերպարվեստն ունի համաշխարհային որակ, սակայն դեռեւս չենք կարողանում մեր աշխատանքները դուրս բերել միջազգային շուկա: Պետք է ստեղծել ազգային մշակութային քաղաքականություն: Պարոն Հերգելյանն ընդգծեց, որ իրենք` կերպարվեստի գործիչները, պետք է մշակեն այդ քաղաքականությունը եւ ներկայացնեն ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը:
Խոսվեց թե Հայաստանում եւ թե Սփյուռքում համապատասխան ցուցասրահների բացակայության, բավարար քանակությամբ արվեստաբաններ չունենալու, արվեստի այս ճյուղը ներկայացնող պարբերական չունենալու մասին:
Շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ սփյուռքի նախարարին, երկու տարվա ընթացքում մեծածավալ աշխատանքներ իրականացնելու համար, քանդակագործ Ֆերդինանտ Առաքելյանը նշեց, որ կամաց-կամաց լցվում է Հայրենիք-Սփյուռք տասնամյակնեի ընթացքում առաջացած ճեղքը: Ռուսաստանի վաստակավոր նկարիչ Ավետ Թավրիզովը ներկայացրեց փոխակերպումը` որպես աշխարհի ճանաչողության բարձրագույն աստիճան, թե ինչպես է 21-րդ դարում վերափոխվում թանգարանային աշխարհը` գլխավոր նպատակ ունենալով էքսպոզիցիայի փոխակերպումը որպես արվեստի ինքնուրույն ստեղծագործություն:
Նիստն ամփոփվեց քննարկումներով:
“Արվեստը և բիզնեսը, արվեստը և համացանցը” կերպարվեստի գործիչների համահայկական համաժողովի երկրորդ նիստը սկսվեց Կանադայի քանդակագործների միության անդամ Գէորգ Գասսաբյանի «Հայ արվեստագետները Հայաստանում և Սփյուռքում» զեկույցով: Գ.Գասսաբյանն իր խոսքում շեշտեց համաշխարհային կերպարվեստի ասպարեզում հայ նկարիչների պակասն ու կարևորեց պետության, հատկապես սփյուռքի նախարարության դերն այս հարցում: «Սփյուքը խոսք ունի ասելու»,- նշեց Գ.Գասսաբյանը և շարունակեց, որ նման համաժողովը գործնական քայլեր պետք է ենթադրի, հակառակ դեպքում «տուրիստական» հավաքներն անիմաստ կլինեն:
Հաջորդեց Ժամանակակից արվեստի թանգարանի կառավարման խորհրդի նախագահ Լևոն Իգիթյանի զեկույցը: «Եթե մեր նպատակը, մեխը համարենք բիզնեսը, ապա արվեստը կոչնչանա», – նշեց Լ.Իգիթյանը «Արվեստը և հասարակությունը» զեկույցում և շարունակեց, որ ծառացած խնդիրներին պետք է մասնագիտական, և ոչ թե սիրողական մոտեցում ցուցաբերել: «Անհրաժեշտ է մեր բոլորի կողմից խելամիտ ու լավ մշակված համակարգ: Պետք է ձեռնոց նետել այն ասպարեզում, որտեղ ուժեղ ենք, իսկ կերպարվեստում` ուժեղ ենք»,- իր խոսքն ամփոփեց Լ.Իգիթյանը: «Ստեղծագործական միություններ ու քաղաքակիրթ հասարակություն» զեկույցով հանդես եկավ ՀՀ նկարիչների միության նախագահ Կարեն Աղամյանը: Վերջինս խիստ կարևորեց պետության աջակցությունն անհատ ստեղծագործողների ազատությունը չսահմանափակելու գործում, «….միայն այս դեպքում հայ արվեստագետը ազատ կլինի, ոչ թե կախված «արվեստասեր» չինովնիկների քմահաճույքներից: Հայ մշակույթը պաշտպանության կարիք ունի»:
Երրորդ նիստը բացեց ՀՀ ԳԱԱ արվեստի ինստիտուտի տնօրեն Արարատ Աղասյանը «Սփյուռքահայ արվեստ» հասկացության և արվեստում ազգային ինքնության մասին» զեկույցով: Ապա հաջորդեցին Ժանետ Լազարյանի (արվեստաբան, Լազարյան պատկերասրահի տնօրեն) «Հայ արվեստի արդի վիճակը գլոբալիզացիայի պայմաններում» և Մարտին Կակոսյանի (Հայաստանի դիզայներների միության նախագահ) «Դիզայնը և նրա դերը Հայաստանի տնտեսական և մշակութային վերելքի գործում» զեկույցները:
Զեկույցներին հաջորդած քննարկման ընթացքում հատկապես կարևորվեց ՀՀ դեսպանություններում մշակութային կցորդ ունենալու անհրաժեշտությունը: Նախարար Հրանուշ Հակոբյանն առաջարկեց նաև արվեստագետների ուժերով Սփյուռքահայ արվեստի թանգարան ստեղծել, ուր կներկայացվեն սփյուռքահայ արվեստագետների գործերը:
«Հայկական գոբելեն. ավանդույթների վերականգնում» զեկույցով արվեստագետ Անուշ Եղիազարյանը բացեց չորրորդ նիստի զեկույցների շարքը: Այնուհետև Լիբանանից արվեստի քննադատ Մովսես Հերգելյանը հանդես եկավ «Արվեստը և բիզնեսը» (Մերձավոր Արևելք) թեմայով զեկույցով: Համաժողովի զեկույցների մասն ամփոփեց Իրանից դիզայնի, բրենդինգի և նորարարության ստրատեգ Նժդեհ Հովհաննիսյանը «Դիզայնի դերը նորարարության և բիզնեսի հաջողության գործում» զեկուցմամբ, որին հետևեցին բուռն քննարկումներ: Համաժողովի մասնակիցներն ընդունեցին հայտարարություն:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը հանդես եկավ փակման խոսքով` անդրադառնալով համաժողովի ընթացքում բարձրացված հարցերին և դրանց լուծումներին:
Սեպտեմբերի 8-ին Կերպարվեստի գործիչների համահայկական համաժողովի մասնակիցներն այցելեցին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին:
Համաժողովականներին Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի անունից ողջունեց Արարատ Եպիսկոպոս Գալթակչյանը:
Սրբազան Հայրը բարի գալուստ մաղթեց մասնակիցներին եւ ողջունեց` համայն հայության հավատքի կենտրոն` Էջմիածին այցելելու նախաձեռնությունը: Նա համոզմունք հայտնեց, որ համաժողովի անցկացումը եւս մի փոքրիկ կամուրջ եւ արահետ է Հայրենիք-Սփյուռք մերձեցման:
Սրբազան Հայրը ցույց տվեց Վեհարանի հանդիսությունների դահլիճում ներկայացված հայ մեծանուն արվեստագետ Գրիգոր Խանջյանի մեծակտավ աշխատանքները:
Այնուհետեւ մասնակիցները եղան Վեհարանում եւ տեսան Ոսկյա Խաչն ու մաշտոցյան այբուբենի ոսկյա ստեղծագործությունը:
Սեպտեմբերի 8-ին ՀՀ Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը ՀՀ Կառավարությունում, ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի գլխավորությամբ, ընդունեց Կերպարվեստի գործիչների համահայկական համաժողովի մասնակիցներին:
Ողջունելով համաժողովականներին` Վարչապետն իր գոհունակությունը հայտնեց համաժողովին մասնակցելու եւ կառուցողական մոտեցումներ ցուցաբերելու համար:
«Մենք փորձում ենք համահայկական այսպիսի հավաքների միջոցով համախմբել մեր արվեստագետներին: Մեզ մտահոգող խնդիրներն ավելի ճիշտ է միասին քննարկել, որովհետև այդ խնդիրների մեջ պետք է համատեղ որոշենք մեր առաջնահերթությունները և ավելի մեծ ուշադրություն դարձնենք խնդիրներին, որոնք նպատակահարմար է ներկայացնել պետության ուշադրությանը` ակնկալելով լուծումներ»,- նշեց ՀՀ Վարչապետը:
Խոսքը փոխանցելով ՀՀ սփյուռքի նախարարին` Վարչապետը լսեց համաժողովի շրջանակներում իրականացրած աշխատանքներն ու միջոցառումները:
Համաժողովականների ընդունելության համար շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ Վարչապետին` նախարար Հակոբյանը նշեց, որ համաժողովի շրջանակներում կազմակերպվել է 4 ցուցահանդես, ընդունվել է կանոնադրություն եւ ստեղծվել հետագա աշխատանքները համակարգող խորհուրդ:
Գերատեսչության ղեկավարը կարեւորեց համաշխարհային շուկայում հայաստանյան եւ Սփյուռքի արվեստագետների աշխատանքները հավուր պատշաճի ներկայացնելու հարցը: «Այստեղ մենք խնդիր ունենք արվեստաբանների պատրաստման: Արվեստի ակադեմիայում պետք է ավելացնել Սփյուռքի ուսանողների քանակը», - ընդգծեց նախարարը` հավելելով, որ նույնքան կարեւոր է Սփյուռքի մեր արվեստագետների աշխատանքների ցուցադրությունների ապահովումը Հայրենիքում: «Միմյանց ճանաչելու եւ տեղեկացվածության բացը լրացնելու լավագույն միջոցը արվեստագետների պարբերականի եւ հայ արվեստի կայքի ստեղծումն է: Ես անսահման շնորհակալություն պետք է հայտնեմ ՀՀ Կառավարությանը` վիրտուալ թանգարան ստեղծելու` ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությանն աջակցելու համար»,- ասաց ՀՀ սփյուռքի նախարարը:
Այնուհետեւ համաժողովի մասնակիցները ներկայացրին իրենց հուզող հարցերը: Հայաստանի դիզայներների միության նախագահ Մարտին Կակոսյանը, շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը` կառուցողական համաժողով անցկացնելու եւ արդիական հնչեղություն ունեցող հարցերը վեր հանելու համար, ցանկություն հայտնեց` իրենց միությունը հայկական դիզայն կենտրոնի կարգավիճակում տեսնելու:
Գեղանկարիչ, մանկավարժ Հրազդան Թոքմաջյանը խոսեց Սփյուռքում բնակվող դեռահաս երեխաներին Հայաստան բերելու եւ վերջիններիս հետ մշակութային հատուկ ծրագիր իրականացնելու անհրաժեշտության մասին:
Լիբանանից արվեստի քննադատ Մովսես Հերգելյանը խոսեց ազգային մշակութային քաղաքականություն մշակելու եւ այն հետեւողականորեն իրականացնելու ժամանակի հրամայականի մասին:
Լսելով արվեստագետների բարձրացրած հարցերը` Վարչապետն ըստ արժանվույն գնահատեց վերջիններիս դերը հայ մշակույթի շարունակականության գործընթացում։
Տիգրան Սարգսյանն ընդգծեց, որ Կառավարությունը պատրաստակամ է աջակցել արվեստագետների կողմից հնչեցված առաջարկությունների և նախաձեռնությունների մեծ մասի իրականացմանը:
Վարչապետը կարևորեց նաև արվեստագետների միջև մասնագիտական համագործակցության մթնոլորտի ձևավորումը և դրա հիման վրա համահայկական ցանցի ստեղծումը:

Pan-Armenian Forum of Artists "Art and Business, Art and the Internet"
On September 6, the RA Ministry of Diaspora launched the Pan-Armenian Forum of Artists with the participation of 60 artists from 15 countries.
The forum participants were headed by RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan as they visited the Armenian Genocide memorial complex and laid flowers in memory of the victims of the 1915 Armenian Genocide.
The participants also visited the Modern Art Museum and were introduced to the existing issues. The “Armenia-Diaspora” exhibition of fine arts showcasing 70 works by artists from Armenia and the Diaspora was opened at “Hay Art” Cultural Center with the participation of RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan.
Expressing gratitude to the RA Ministry of Diaspora for the successful initiative of bringing together Diaspora Armenian artists and presenting their works under one roof, Director of “Hay Art” Cultural Center Rita Sharoyan invited the Minister to start the solemn opening of the event.
“I am pleased to welcome you to the Homeland,” said Mrs. Hakobyan and underlined that the hall of the cultural center would not be enough to store the works by all participating artists. “The pivot of our Ministry’s activities is the consolidation of the potential of all Armenians. By gathering and getting acquainted with each other, you will establish an association of artists which will be one of the best opportunities of strengthening relations between Armenia and the Diaspora and using the capabilities for the benefit of the Homeland,” said the Minister in closing.
Following the Minister’s speech were speeches by artists from Armenia and the Diaspora who thanked the RA Ministry of Diaspora for providing them with the opportunity to present their works in the Homeland.
The official part of the event was followed by a concert with performances by “Mihr” Dance Theater and “Shell” Trio.
The forum participants also visited the Artists’ Union of Armenia. President of the Union Karen Aghamyan accompanied the forum participants as they viewed the samples of a personal exhibition entitled “Artists of theater, cinema and television of Armenia” and Knarik Hovhannisyan’s personal exhibition.
The solemn opening of the Pan-Armenian Forum of Artists was held on September 7. Attending the event were RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan, President of the RA National Academy of Sciences Radik Martirosyan and over 160 artists.
In her opening remarks, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan read RA President Serzh Sargsyan’s address to the forum participants. As stated in the address, the President of the Republic places high importance on such professional forums since they provide the best opportunity to identify and use the potential of all Armenians for the benefit of the Homeland.
Mrs. Hakobyan stated that she looks forward to interesting speeches and active professional debates. “I would like to welcome our fellow Diaspora Armenian artists who responded and turned this unprecedented forum into a reality in a short amount of time,” the Minister emphasized, adding: “You are our special ambassadors in four corners of the globe. Being the commendable followers of Sargis Pitsak, Arshil Gorky and Hovhannes Ayvazovsky and living in different countries, you should be able to present Armenian fine arts as it should be presented and you have that potential.”  Appreciating the presence of advanced technologies, the Minister stated that they help organize pan-national exhibitions and make them reach out to all corners of the globe. “We must simply be able to think at the national level and be able to show our fine arts amid globalization,” said the Minister. It was also stated that the consolidation of the potential of all Armenians serves as the best opportunity to consolidate Armenians, while the organizing of professional forums and the creation of groups, networks and associations are the best guarantee for that.
Mrs. Hakobyan presented a Medal after Arshil Gorky of the RA Ministry of Diaspora to RA People’s Artist Hakob Hakobyan as a token of appreciation of his contribution and dedication to Armenian fine arts.
In his welcoming remarks, President of the RA National Academy of Sciences Radik Martirosyan placed importance on the Ministry’s initiative to hold professional forums and expressed certainty that the forum held in the building of the Academy’s presidency will be effective.
The welcoming remarks were followed by the first session moderated by Director of the Institute of Art at the RA National Academy of Sciences Ararat Aghasyan and member of the Sculptors’ Society of Canada Georg Gassabian.
Director of Armenia’s eContent Association Garegin Chugaszyan also gave a speech entitled “Art, the Internet and Chains of Values”.
Among other speakers was Lebanese-Armenian Movses Hergelian who stated that though the quality of Armenian fine arts is known around the world, Armenians still aren’t able to expose their works in the international market. It is necessary to develop a cultural policy. Mr. Hergelian stressed that fine artists must develop that policy and present it to the RA Ministry of Diaspora.
The speakers also discussed the lack of exhibition halls in Armenia and the Diaspora, the insufficient number of art critics and the lack of a periodical that can present this sphere of art.
Expressing gratitude to the RA Minister of Diaspora for implementing large-scale activities in the course of two years, sculptor Ferdinand Arakelyan stated that the gap that existed between Armenia and the Diaspora for decades is slowly being filled. Russia-based distinguished painter Avet Tavrizov presented transformation as the highest level of world cognition and how museums are undergoing changes in the 21st century with the major purpose of transforming exposition to an independent work of art.
The session ended with discussions.
The second session of the Pan-Armenian Forum of Artists entitled “Art and Business, Art and the Internet” began with a speech on “Armenian artists in Armenia and the Diaspora” by member of the Sculptors’ Society of Canada Georg Gassabian. In his speech, Gassabian stressed the lack of Armenian artists in world fine arts and placed importance on the role of the state and especially the Ministry of Diaspora. “The Diaspora has something to say,” said G. Gassabian, adding that if the Pan-Armenian Forum of Artists doesn’t presuppose practical steps, the gatherings of “tourists” will be nonsensical.
Following Gassabian was President of the Board of Administration of the Modern Art Museum Levon Igityan. “If we consider business as our goal, there will be no art,” said Igityan during his speech entitled “Art and the society”. Igityan added that there has to be a professional approach to the issues facing the sphere. “We need to have a rational and well-developed system. We have to challenge ourselves in the sphere where we are strong and we are strong in fine arts,” said Igityan in closing.
President of the Artists’ Union of Armenia Karen Aghamyan gave a speech on “Creative unions and a civilized society”. In his speech, Aghamyan placed importance on government support in not setting limits on the freedom of individual creators. “…Only in that case can Armenian artists be free and not dependent on the whims of “art-loving” officials. We need to protect Armenian culture.”
The third session began with a speech on the “Concept of “Diaspora Armenian Arts” and national identity in art” by Director of the Institute of Art at the RA National Academy of Sciences Ararat Aghasyan, followed by a speech on the “Current state of Armenian art amid globalization” by Janet Lazaryan (art critic, Director of Lazaryan Gallery) and “Design and its role in the rise of Armenian economy and culture” by Martin Kakosyan (President of the Designers’ Society of Armenia).
During the discussions, importance was attached to the need of having a cultural attaché at RA embassies. Minister Hranush Hakobyan also proposed to combine efforts to create a Diaspora Armenian Art Museum to present the works by Diaspora Armenian artists.
Artist Anush Yeghiazaryan opened the fourth session of the forum with her speech on “Armenian tapestry: restoration of traditions”, followed by a speech on “Art and Business” (Middle East) by Lebanon-based art critic Movses Hergelian. The closing speech was on the “Role of design in the success of innovations and business” by Iranian-Armenian strategist of design, branding and innovations Nzhdeh Hovhannisian, which was followed by heated discussions and the adoption of an announcement by all forum participants.
In her closing speech, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan addressed the issues raised during the forum and the solutions to those issues.
On September 8, participants of the Pan-Armenian Forum of Artists visited the Mother See of Holy Etchmiadzin.
Welcoming the forum participants on behalf of the Catholicos of All Armenians was Bishop Ararat Galtakchyan.
Greeting the participants and welcoming their visit to Etchmiadzin, His Holiness expressed certainty that the forum would become a small bridge and path for strengthening of relations between Armenia and the Diaspora.
His Holiness showed the large paintings by great Armenian painter Grigor Khanjyan presented at the hall of ceremonies at the residence of the Catholicos.
The participants visited the residence of the Catholicos and viewed the Golden Cross and the Golden Letters of the alphabet created by Mesrop Mashtots.
On September 8, RA Prime Minister Tigran Sargsyan received participants of the Pan-Armenian Forum of Artists headed by RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan at the RA Government.
Welcoming the participants, the Prime Minister expressed gratitude for participating in the forum and showing constructive approaches.
“We are trying to consolidate our artists through these pan-Armenian forums. It is more correct to discuss the issues of our concern because we have to determine our priorities and focus more on the issues that are appropriate to present to the government with the hope of finding solutions,” said the RA Prime Minister.
Giving the floor to the RA Minister of Diaspora, the Prime Minister was introduced to the events and activities held within the framework of the Pan-Armenian Forum of Artists.
Thanking the RA Prime Minister for receiving the forum participants, Minister Hakobyan mentioned that the Ministry organized 4 exhibitions, adopted a charter and created a council to coordinate future activities within the framework of the forum.
The Minister placed importance on the issue of properly presenting artists of Armenia and the Diaspora in the international market.
“We are facing the issue of preparing artists and we have to the increase the number of Diaspora Armenian students at the Art Academy,” said the Minister, adding that it is also important to organize exhibitions of the works by Diaspora Armenian artists in the Homeland. “The best way of knowing each other better and filling in the gap of information is the creation of a periodical for artists and a website to present Armenian art. I express deep gratitude to the RA Government for supporting the Ministry’s initiative to create a virtual museum,” said the RA Minister of Diaspora.
The participants of the forum presented their issues of concern. President of the Designers’ Society of Armenia Martin Kakosyan expressed gratitude to the RA Ministry of Diaspora for organizing a constructive forum and raising current issues and expressed the wish to see their society as a center for Armenian design.
Painter, educator Hrazdan Tokmajyan spoke about the need of bringing Diaspora Armenian teens to Armenia and implementing a special cultural program for them.
Lebanon-based art critic Movses Hergelian spoke about the imperative of developing and consistently implementing a national cultural policy.
Hearing the issues raised by the artists, the Prime Minister highly assessed the artists’ role in the continuation of Armenian culture. Tigran Sargsyan stressed that the Armenian government is willing to support the implementation of a large part of the proposals and initiatives of the artists.
The Prime Minister also placed importance on the shaping of an atmosphere for cooperation between artists and the establishment of a pan-Armenian network based on that cooperation.
<<  2012  >> <<  May  >>
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
04.04.2012  |  Congratulations
A mother is an exceptional human being
What is motherhood?
A mother is a divine, exceptional, incomparable and an irreplaceable human being. I first and foremost owe it to my mother for my life, career and achievements.
23.04.2012  |  Speeches
Dear compatriots,
April 24 is approaching once again. It is the day that troubles the mind and soul of every Armenian. It is the day that we pray for all the Armenians in heaven and time stops for all of us.